Na sploh je imunoterapija v tem hipu najpogosteje uporabljena pri napredni obliki raka. Tu imamo tudi največ dokazov o njeni uspešnosti oziroma učinkovitosti. Tovrstna metoda zdravljenja se še vedno raziskuje. Pri pljučnem raku je na primer dokazano, da imunoterapija dobro učinkuje tudi pri manj napredovalni bolezni.
Sama prihodnost, ki jo nosi imunoterapija, gre v resnici v dve smeri. Na eni strani se intenzivno preučuje, kako učinkovita je sploh lahko v vlogi dopolnilnega zdravljenja pred operacijo ali po njej, in sicer pri pacientih, ki imajo začetne oblike raka. Po drugi strani pa se pri bolnikih z naprednejšo boleznijo raziskuje, kako imunoterapija deluje v kombinaciji s kemoterapijo ali pa s kakšno drugi vrsto metode zdravljenja. Kombinacije se namreč lahko pokažejo kot izjemno uspešne strategije in najverjetneje je , da predstavljajo smer, v katero bo šel tudi nadaljnji razvoj zdravljenja.
Čas zdravljenja bolnika s pomočjo imunoterapije
In kako dolgo se bolniki zdravijo s pomočjo imunoterapije? Zdravljenje je različno dolgo. Če deluje dobro, jo pacienti prejemajo na primer dve leti. Nato pa se strokovnjaki individualno odločajo o tem, ali se z zdravljenjem nadaljuje ali preneha. Če pri bolnikih v obdobju dveh let pride do napredovanja bolezni, se imunoterapija ustavi. Prenehanje tovrstne metode zdravljenja je torej tedaj, kadar bolnik ob nje nima prav nobene koristi ali dobrobiti več.
Imunoterapija je označena tudi kot trening imunskega sistem?
Sicer pa je imunoterapija pogosto označena tudi kot trening imunskega sistema. Najpogostejša oblika tovrstne metode zdravljenja raka, vključuje zaviralce kontrolnih točk. V tem primeru gre za zdravila, ki učinkovito pomagajo pri primernem odzivu imunskega sistema.
Zanimiv del tovrstne metode je povezan tudi z razvojem posebnih cepiv. Njihova naloga je ravno tako krepitev imunskega sistema. Lahko torej rečemo, da je imunoterapija skupek različnih metod, ki imajo skupni cilj. Slednji pa seveda ni direktno povezan z rakavimi celicami.